Vyhlásili víťazov 9. ročníka Veľvyslanectva mladých

Poznáme víťazov Veľvyslanectva mladých. Vydavateľstvo Starproduction a časopis Slovenka vyhlásili dnes najúspešnejších mladých ľudí, ktorí sa zapojili do súťaže podporujúcej mladé talenty. Už deviaty ročník priniesol opäť zaujímavých súťažiacich a projekty, ktoré prekvapili porotu a prítomných hostí.

V kategórii stredné školy, kde sa do finále dostalo šesť súťažiacich, si víťazstvo odnáša Nikola Sekerešová z Detvy. Zabodovala svojím projektom Sociálne podnikanie na Podpoľaní.

Nikola Sekeréšová

Porota ocenila najmä to, že mladá študentka zacielila svoju pozornosť na svoj región a, že sa snaží oživiť staré tradície, zamestnanosť a dokonca cez wokrshopy chce učiť mladých ľudí spievať ľudové pesničky. Na druhom mieste skončili gymnazistky Laura Dvořaková a Monika Mitošinková so svojou víziou Einsteinpark, čo je projekt interaktívneho vedeckého centra pre deti a mládež. Paulina Molčanová z Nitry získala tretie miesto a to za nápad vytvoriť v Nitre originálny Literárny Citylight. Projekt navrhuje vybudovať v meste sklenené panely, na ktorých sa budú prezentovať diela slovenských spisovateľov.

To, že išlo o silný ročník, dokazuje aj fakt, že v kategórii vysoké školy udelili dve druhé miesta. Delia sa oň medici z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a študent Ekonomickej univerzity V Bratislave Alexander Frasch. Prváci z martinskej lekárskej fakulty v zložení Peter Škula, Igor Kakas, Peter Vrba a Patrik Tkáč sa venovali mobilom a posvietili si na to, aké elektromagnetické pole  vydávajú. Preložené do ľudštiny, snažili sa zistiť, či môžete mať mobil večer uložený na nočnom stolíku, alebo je lepšie dať ho do vedľajšej izby. Alexander Frasch sa zameral na vylepšenie charterových letov, čo je teraz v dovolenkovej sezóne zvlášť dôležitá téma. Palmu víťazstva si odniesol Tomáš Bernát, študent prvého ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho projekt 3D tlače pre moderné vzdelávanie oslovil porotcov najviac. Vylepšená tlač prinesie kvalitnú reprodukciu – napríklad model ľudskej lebky, alebo jednotlivých kostí, za výhodnú cenu. Univerzity by tak mohli výhodne získať potrebnú učebnú pomôcku.