- projekt Veľvyslanectvo mladých je zárukou niekoľkoročnej kvality
- súčasťou hodnotiacej komisie sú každoročne zástupcovia významných nadnárodne pôsobiacich spoločností či inštitúcií vrátane zástupcov z akademickej pôdy
- každoročne do poroty projektu zasadnú aj veľvyslanci krajín pôsobiacich na území Slovenskej republiky
- projektu má dve kategórie: kategória Stredné školy a kategória Vysoké školy
Hlavným cieľom projektu je dať mladým ľuďom možnosť zapojiť sa do diania mesta, obce, spoločnosti, podnecuje ich k aktivite, rozširuje ich obzory v environmentálnej a celospoločenskej problematike, v neposlednom rade vytvára kontakty s veľvyslancami a manažmentom nadnárodných spoločností, ktorí sú členmi poroty.
Víťaz na jeden rok získa titul „Veľvyslanec mladých“.
- 15/05/2024 – uzávierka prihlášok a projektov
- jún 2024 – verejná obhajoba projektov študentov stredných škôl v cudzom jazyku za účasti odbornej poroty
- jún 2024 – verejná obhajoba projektov študentov vysokých škôl v cudzom jazyku za účasti odbornej poroty
Porota určí hlasovaním troch najlepších študentov v oboch kategóriách a víťaza zo strednej školy i z vysokej školy. Autori najlepších projektov získajú zaujímavé ceny – stáže, jazykové kurzy a pobyty, návštevu Európskeho parlamentu, zaujímavé finančné a vecné ceny.
PODMIENKY VYPRACOVANIA PROJEKTU:
Ústredná téma pre stredné a vysoké školy: Identifikuj nevyriešené sociálne a environmentálne problémy svojho mesta, regiónu a navrhni riešenie.
- TÉMA PRE STREDNÉ ŠKOLY: Skvalitnenie života, životného prostredia, verejného priestoru, cestovného ruchu, sociálno-spoločenská zodpovednosť, rozvoj obce/regiónu kde žijú, finančná gramotnosť.
- TÉMA PRE VYSOKÉ ŠKOLY: Ako zlepšiť spoločenskú a sociálnu oblasť, ekonomickú situáciu v oblasti hospodárstva, zdravotníctva, turizmu na Slovensku, finančnú gramotnosť.
Tento ročník podporila spoločnosť Slovenské elektrárne a.s., ktorá pripravili dve špeciálne témy pre stredné aj vysoké školy.
Témy pre stredné školy:
- Energetické minimum na školách, využitie umelej inteligencie pre lepšie porozumenie energetiky, technika je aj pre dievčatá
- Transformácia uhoľnej elektrárne na energetický turizmus a rozvoj cestovného ruchu
Témy pre vysoké školy:
- Energetický futurizmus mesta kde žijem realizované ako SMaRT city s klimaticky neutrálnym konceptom podľa Parížskej dohody a využitím produkovaných odpadov
- Ekologické spracovanie odpadov v tvojom meste alebo regióne – princípy „Zero Waste“, obehového hospodárstva, energetického zhodnotenia odpadov a ich ďalšie spracovanie
Projekt na danú tému v slovenskom jazyku a jednom cudzom jazyku (anglický, nemecký, ruský jazyk) zasielajte online cez formulár TU.
Rozsah práce je spravidla v rozmedzí 15-25 normostrán.
Projekt musí obsahovať titulný list s názvom projektu, menom študenta a názvom školy, ktorú navštevuje. Nasleduje úvod, jadro, predpokladaný finančný rozpočet, záver, prílohy /ak sú súčasťou projektu/.
Súčasťou prezentácie finalistov je aj ústna obhajoba projektov v cudzom jazyku, v ktorom je projekt napísaný /10 min/.
Podľa čoho bude porota hodnotiť jednotlivé projekty?
- nápad (samotná idea)
- projekt (spôsob vypracovania)
- realizovateľnosť projektu (zmerať potenciál realizovateľnosti na základe finančnej náročnosti a ďalších parametrov)
- komunikačný a prezentačný talent (prezentácia a schopnosť argumentácie v prípade postupu projektu k osobnej prezentácii)
OBSAHOVÁ ČASŤ /70%/:
inšpiratívnosť a inovatívnosť
spoločenská prospešnosť
financovanie a efektívnosť
realizácia a udržateľnosť
FORMÁLNA ČASŤ /30%/:
prezentačné schopnosti
úroveň cudzieho jazyka
dodržanie časového limitu
Projekt je realizovaný s podporou Nadácie VÚB.
Výzva pre stredné školy
Výzva pre vysoké školy