Veľvyslanectvo mladých 2015: Víťazka Aurora Ficelová

Aurora Ficelová má len sedemnásť rokov, už úraduje ako veľvyslankyňa, diskutovala s britským veľvyslancom a poučila ministra. „chcem sa sústrediť na pomoc ľuďom,“ hovorí o svojom projekte nie sme zlí, s ktorým zvíťazila v súťaži Veľvyslanectvo mladých.

Ráno o deviatej vstupujeme s Aurorou do budovy veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Čaká nás pracovník bezpečnostnej služby a niekoľko bezpečnostných dverí. Nová veľvyslankyňa mladých Aurora Ficelová, víťazka projektu Veľvyslanectvo mladých, ktorý organizuje časopis Slovenka, totiž získala možnosť stráviť deň s veľvyslancom Veľkej Británie.

Auroru a náš malý redakčný tím prijal vo svojej kancelárii v historickej budove ambasády. „Napísala som mu mail s otázkou, kedy môžem prísť a dohodli sme sa,“ smeje sa Aurora a opisuje, ako si dohodla termín dôležitého stretnutia s diplomatom. Práve nastúpila do tretieho ročníka na súkromnom Slovanskom gymnáziu v Bratislave, kde študuje odbor Diplomacia. „O projekte Veľvyslanectvo mladých mi povedala moja učiteľka. Hneď ma to zaujalo. Začala som uvažovať nad vhodnou témou svojho projektu, našla som si práce z minulých rokov a chcela som sa nechať inšpirovať. Bolo tam množstvo prác na témy ekológia a ochrana zvierat, no ja som si uvedomila, že chcem priniesť niečo iné. Podľa mňa je totiž najdôležitejšie sústrediť sa na pomoc ľuďom.“ V apríli pred odbornou porotou v súťaži prezentovala svoj projekt Nie sme zlí, ktorý podporuje ľudí v núdzi. Zvíťazila, stala sa novou Veľvyslankyňou mladých a okrem jazykového pobytu a ďalších cien získala možnosť stráviť jeden deň s britským veľvyslancom. A skutočne si to užila!